Opony wielosezonowe – czy warto je kupić?

Zapewne każdy z nas spotkał się ze stwierdzeniem: „Jeżeli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” Czy jest to prawda w przypadku opon wielosezonowych? Wymiana ogumienia dwa razy w roku poza tym, że jest dość kosztowna jest także uciążliwa. Należy przygotować się na kolejki w serwisach, a następnie przechowywać dodatkowy komplet opon. Czy istnieje jakaś alternatywa? Oczywiście, że tak. Rozwiązaniem są opony wielosezonowe.

Opony wielosezonowe istotne cechy

Oczywiście ogumienie wielosezonowe to mieszanka cech ogumienia letniego i zimowego. Rzeźba bieżnika tych opon w środkowej części, jest bogata i wyposażona w dodatkowe lamele, co znacznie wpływa lepszą trakcję na śniegu. Niestety, nie w takim stopniu, jak w przypadku opon zimowych. Opona całoroczna fakturą przypomina zazwyczaj ogumienie zimowe, jednak nie jest ona tak samo miękka. Niewątpliwie w okresie letnim duża ilość nacięć powoduje utratę jej sztywności, przez co pogarsza się skuteczność hamowania. Zmianie ulega także trakcja zarówno na suchej jak i na mokrej nawierzchni.

Jakie zalety przemawiają za tym aby kupić opony wielosezonowe?

Bez wątpienia jedną z największych zalet wyboru tego rodzaju opon jest w szczególności wygoda a także oszczędność. Korzystając z ogumienia całorocznego w każdej chwili jesteśmy przygotowani na trudne do przewidzenia zmiany warunków pogodowych. Kierowcę nie zaskoczy wówczas ani nagły opad śniegu jesienią, oraz nieoczekiwane zimowe opady wiosną. Wykorzystując auto przede wszystkim do jazdy po mieście, oraz nie robiąc zbyt długich dystansów, opony takie zapewne będą świetnym rozwiązaniem.

Czy opony wielosezonowe mają wady?

Należy jednak pamiętać, że wybór opon wielosezonowych to jednak kompromis. Zdecydowanie pod względem bezpieczeństwa na drodze nie ma lepszego rozwiązania niż stosowanie dwóch kompletów ogumienia, czyli opon letnich i zimowych. Zazwyczaj w mroźne i śnieżne dni opona całoroczna będzie miała gorszą przyczepność niż opona zimowa. Z kolei zaś przy dobrej pogodzie będzie się szybciej zużywać na asfalcie, a podczas ulewy słabiej odprowadzać wodę niż opona letnia.

Wybór ogumienia wielosezonowego jest uzasadniony kilkoma warunkami

A zatem jeżeli:

  • sporadycznie korzystamy z samochodu,
  • niezbyt często zmagamy się z ośnieżonymi i oblodzonymi drogami
  • jeździmy zazwyczaj po mieście, gdzie zimą drogi są regularnie odśnieżane,
  • nie przekraczamy kilku tysięcy kilometrów rocznie,

warto wybrać opony całoroczne.

Podsumowanie

Opony wielosezonowe lepszej jakości wydaje się wówczas rozsądniejszym wyborem niż sezonowe opony z niższej półki.

Z kolei zaś jeżeli każdego dnia pokonujemy setki kilometrów w różnych warunkach, wybór ogumienia całorocznego nie jest idealnym rozwiązaniem. Zawsze warto myśleć o kosztach, ale nigdy nie należy zapominać, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze. Opona to jednak jedyny punkt styku pojazdu z drogą. Zatem do zagadnienia ogumienia należy podejść racjonalnie i odpowiedzieć na pytanie: czy potencjalna oszczędność jest warta ewentualnych konsekwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *